Štartuje nová prevratná platforma E-mobility EkoSystem

19.09.2022

Štartuje nová prevratná platforma E-mobility EkoSystem

Spojenie silných hráčov na trhu umožní v nasledujúcich rokoch reálnu podporu rozvoja elektromobility na Slovensku. Novinka prináša zákazníkom komplexné riešenie elektrifikácie ich fleetu, a to doslova na kľúč.

 

Nielen plány či slovná podpora rozvoja elektromobility na Slovensku, ale aj reálne riešenie elektrifikácie fleetu spočiatku pre firmy, a neskôr aj retailových zákazníkov. Aj to umožní nová prevratná platforma E-mobility EkoSystem (EES), za ktorou stoja silní hráči v segmente - spoločnosti Business Lease Slovakia, GreenWay, Greenlogy, Škoda Auto Slovensko, EUROWAG a M3soft. Novinka prináša zákazníkom komplexné riešenie elektrifikácie ich fleetov, a to od komplexnej analýzy u zákazníka, obstarania elektromobilov cez operatívny lízing, riešenia nabíjacej infraštruktúry a nabíjacích služieb na mieru, telematiku fleetových dát pre firemné ERP systémy, dodávku energie z obnoviteľných zdrojov alebo z vlastnej fotovolataickej elektrárne, až po komplexnú prevádzku a údržbu všetkých systémov dodávaných v rámci EES. . „Elektromobilita je taká komplexná téma, že nápad spojenia know-how v tejto oblasti vytvára pre zákazníka vysokú pridanú hodnotu. Každý z partnerov resp. priaznivcom projektu bude mať dostatočné znalosti, aby zákazníka previedol cestou transformácie na elektrifikovaný fleet krok po kroku,“ skonštatovala pri odštartovaní EES výkonná riaditeľka Business Lease Slovakia Lucia Čišková.

Potreba silnejšej integrácie

Pri diskusiách s Business Lease sme spoločne cítili potrebu silnejšej integrácie poskytovateľov služieb pôsobiacich v jednotlivých oblastiach elektromobility a alternatívnych zdrojov výroby elektrickej energie, aby sme mohli ponúknuť zákazníkom komplexné a dlhodobé partnerstvo pri riešení elektromobility a celého ekosystému,“ podotkol Michal Mydlo, prevádzkový riaditeľ spoločnosti GreenWay, ktorá stojí za zrodom myšlienky platformy EES.

Tak GreenWay, ako aj ďalší parteri projektu priznali, že sa v poslednom období čoraz viac stretávajú s požiadavkami na komplexné riešenia od svojich zákazníkov, ktorí čelia zložitým výzvam pri zmene ich fleetov na elektrické. „EES dáva našim zákazníkom komplexné odpovede na celý ekosystém, počnúc elektromobilmi, nabíjacou infraštruktúrou, rozúčtovaním nákladov, zelenou energiou a udržateľnou prevádzkou celého ekosystému. V EES vidíme veľký potenciál rozvoja, ktorý priamo úmerne rastie s dynamicky sa zvyšujúcim dopytom po elektromobilite,“ hovorí Michal Mydlo. Ako sa pridáva Peter Kalman, výkonný riaditeľ Greenlogy, pridanou hodnotou je práve to, že niekoľko silných hráčov vo svojich segmentoch komunikuje spoločne perfektnú myšlienku rozvoja elektromobility na Slovensku. „Projekt nás oslovil svojou komplexnosťou obsluhy zákazníka. Prístup, ktorý EES vytvára, je trvalo udržateľný a dáva zákazníkom jasnú odpoveď na rozvoj elektromobility. Úspešnosť tohto produktu je v sile spojenia jednotlivých odborníkov, ktorí sa do EES zapojili,“ súhlasí aj Matúš Gavenda, majiteľ spoločnosti M3soft. Čim previazanejšie služby dokáže EES poskytnúť, tým úspešnejší bude rozvoj elektrifikovaného fleetu. „Tým je tento projekt jedinečný,“ dodáva Peter Kalman.

 

Záujem o e-fleety rastie

Vstup do novej éry elektromobility skutočne vyžaduje aj poskytnutie komplexných služieb. „Firemní zákazníci sa potrebujú koncentrovať na svoje kľúčové podnikateľské aktivity a služby so zabezpečením mobility presúvajú z časti na lízingové spoločnosti. V prípade prechodu do elektromobility predpokladáme, že budú hľadať obdobné riešenia i so zabezpečením nabíjacej infraštruktúry, ktoré im umožnia čo najjednoduchší prechod k  bezemisnej mobilite. Vnímame, že o téme znižovania uhlíkovej stopy sa začína čoraz výraznejšie diskutovať i na Slovensku, o čom svedčí aj stúpajúci záujem o elektromobily,“ zdôrazňuje aj Jaroslav Hercog, konateľ spoločnosti Škoda Auto Slovensko. Zodpovedá tomu aj medziročný nárast celkových registrácii plne elektrických vozidiel až o 50 % za prvých sedem mesiacov tohto roku. „Stále sme však len v úvodnej fáze a preto sa intenzívne zaoberáme projektami, ktoré prechod na e-mobilitu v prípade fleetov urýchlia a zjednodušia,“ konštatuje Jaroslav Hercog.

 

Komplexné riešenie na kľúč

Platforma umožní zákazníkom nielen outsourcovanie finančných zdrojov na obstaranie vozidla, ale aj jeho prevádzku, vrátane prechodu na systém účtovania kilometrov a spotreby pri elektromobiloch, ale aj možnosti pripojenia na nabíjaciu sieť a zelené zdroje energie. Ako podotýka Lucia Čišková, v prípade financovania obstarania a prevádzky elektromobilu má zákazník až 6-stupňový konzultačný nástroj, vďaka ktorému získa prehľad o vývoji elektromobility u nás aj v Európe, k dispozícii bude mať case study, urobí sa zber dát online systémom Quick Scan o používaní každého vozidla vodičmi, vďaka čomu mu dokážu pripraviť hĺbkovú analýzu a porovnanie TCO (celkových prevádzkových nákladov) aktuálneho fleetu a budúceho elektrifikovaného. Záverečná šiesta fáza je príprava krokov k postupu implementácie komplexného riešenia prechodu na elektrifikovaný fleet. „Našou víziou v Business Lease je ponúknuť každému súčasnému zákazníkovi konzultáciu na tému prechodu na elektrifikovaný fleet v štruktúre EES,“ podotýka Lucia Čišková. Prvých zákazníkov s plne elektrifikovaným fleetom očakávajú už do konca tohto roka.

 

Verím, že projekt bude úspešný, nakoľko ľudia sa čoraz viac zaujímajú o elektrické automobily, avšak ich brzdí cena, ktorá je stále privysoká pre priemerne zarábajúceho človeka. Zároveň si myslím, že máme prirodzene v povahe byť trochu pohodlní, takže skĺbenie služieb financovania elektromobilov, ich obstarania a odstránenie zbytočnej administratívy je skvelý krok vpred,“ konštatuje Peter Kalman. Firma dodáva elektrinu z obnoviteľných zdrojov - z bioplynových staníc, fotovoltických a vodných elektrární do väčšiny nabíjacích staníc GreenWay na Slovensku. GreenWay sa pritom za vyše desaťročie pôsobenia stala už najväčším prevádzkovateľom nabíjacej infraštruktúry (CPO) a poskytovateľ nabíjacích služieb (EMP) v strednej  Európe. „Čoskoro budeme stanice v sieti GreenWay počítať v tisíckach, čo sa premieta do neustále vyššej dostupnosti nabíjacích služieb, a teda väčšieho komfortu pre užívateľov EV a viac príležitostí na podporu podnikania pri prechode na elektromobilitu – to sú naše plány na najbližšie roky,“ podotýka Michal Mydlo.

 

Účtovanie e-fleetu

Firmy nebude odrádzať ani strach z účtovania e-fleetu. „Málokto si vie na začiatku predstaviť všetky účtovné a evidenčné aspekty toho, čo to znamená kúpiť si elektrické vozidlo. Našou úlohou je jednoducho zákazníkovi spočítať a ukázať, kde sa dané elektrické vozidlo nabíjalo, koľko sa nabilo a ako tieto „náklady“ správne vyúčtovať,“ vysvetľuje Tomáš Brokeš z telematickej divízie EUROWAG, ďalšieho z partnerov platformy. Často je problémom práve to, že vodiči sa na fleeových vozidlách striedajú, resp. v rámci mesiaca striedajú vozidlá so spaľovacím motorom, elektromotorom prípadne hybridné vozidlá. „Ak na každom vozidle urobia aj súkromné aj služobné kilometre, tak bez kvalitného telematického riešenia je skoro nemožné správne spočítať, koľko by vodič mal zaplatiť do firemnej kasy a pod.,“ spresňuje Tomáš Brokeš.

Prepojenie služieb, ako je verejné, firemné či domáce nabíjanie s celkovým manažmentom a spravovaním procesu nabíjania do jednej platformy a aplikácie umožní získať firemnému zákazníkovi úplnú kontrolu nad prevádzkou a rozúčtovaním nákladov na jednotlivé vozidlá. „Ak k tomu pridáme etablovaných partnerov, ktorí dokážu na základe individuálnych požiadaviek zákazníkov navrhnúť ideálne riešenie a realizáciu nabíjacej infraštruktúry, tak potom zákazníci získavajú v rámci projektu EES komplexné riešenie na kľuč. Jeho veľkou výhodou je zabezpečená kompatibilita a efektívna komunikácia jednotlivých podskupín celého ekosystému,“ dodáva Jaroslav Hercog, konateľ Škoda Auto Slovensko. 

Emobility ekosystem sluzby

Vstúpte s nami do sveta GreenWay!

Radi by sme Vám posielali špeciálne ponuky, zľavové kupóny a najnovšie informácie o GreenWay prostredníctvom emailu. GreenWay vždy zaobchádza s vašimi osobnými údajmi opatrne a nepredáva ich iným spoločnostiam na marketingové účely. Dajte nám prosím vedieť, ak chcete, aby sme Vás kontaktovali alebo nie, výberom tejto možnosti.

Prihlasiť sa na odber najnovších informácií
x