Všeobecné otázky

Otvoriť v novom okne

Čo je elektromobil?

Elektromobilita je oblasť rozvoja mobility, ktorá umožňuje dopravu bez priamych emisií, nezávislú na fosílnych palivách. Vozidlá na svoj pohon využívajú elektrickú energiu. Batérie v týchto vozidlách sú dobíjané AC (striedavým) alebo DC (jednosmerným) prúdom a vozidlá poháňajú tak, že menia túto elektrickú energiu na mechanickú. Veľkou výhodou elektrických vozidiel je, že ich motory vedia pracovať aj spätne a to napríklad dobíjaním energie pri brzdení a tak “regenerovať” batériu.

Elektrické vozidlá poskytujú viacero výhod:

 • Energiu získavajú z elektriny, ktorú je možné generovať z obnoviteľných zdrojov.
 • Nespaľujú palivá, nemajú výfuky a netvoria lokálne emisie, čím prispievajú k zlepšeniu kvality ovzdušia a zdravšiemu životnému prostrediu.
 • Majú podstatne menej mechanických častí, vďaka čomu sú oveľa efektívnejšie a vyžadujú menej údržby ako vozidlá na spaľovací pohon.
 • Sú tiché a nevytvárajú hlukové znečistenie.
 • Palubný počítačový systém a batérie elektrických vozidiel budú v budúcnosti dôležitým prvkom nového, moderného energetického systému, založeného na obnoviteľných zdrojoch energie, inteligentných sieťach a lokálnej akumulácii energie.

Aký je dojazd elektromobilu?

Dojazd elektrických vozidiel je v súčasnosti cez 200 km na jedno nabitie, v závislosti od konkrétneho modelu. Je však ovplyvnený niekoľkými faktormi ako napríklad štýl jazdy, teplota baterií, využitie vykurovania či klimatizácie. Využívajú režim rekuperácie, teda spätné nabíjanie batérie pri brzdení. Elektromobil začne brzdiť akonáhle spustíte nohu z plynového pedálu a tým dobíja batériu. Silu rekuperácie si zvyčajne možno nastaviť a meniť podľa podmienok jazdy. Pri silnejšej rekuperácii brzdí motor intenzívnejšie a dobíja batériu rýchlejšie. Funguje to podobne ako brzdenie motorom so zaradenými rôznymi rýchlostnými stupňami, avšak v tomto prípade sa naviac vyrába energia ktorú možno neskôr opäť využiť.

Aký je rozdiel medzi elektrickým vozidlom, plug-in hybridom a hybridom?

Plne elektrické využívajú na svoj pohon iba elektrickú energiu, uloženú v batériách. Tieto vozidlá sú vybavené aj konektorom na nabíjanie, rovnako ako napríklad počítače. Plne elektrické vozidlá je možné nabíjať z domácej elektrickej zásuvky alebo na špeciálnych nabíjacích staniciach pre elektrické vozidlá s rôznymi výkonmi.

Hybridné vozidlá majú aj elektrický, aj spaľovací motor a na svoj pohon využívajú obidva. Tradičné hybridy využívajú elektrickú energiu pri pomalej jazde a na spaľovací pohon prechádzajú pri potrebe rýchlejšieho zvýšenia výkonu. Pre maximálny výkon využívajú oba motory naraz. Palubná batéria sa nabíja interne a palivo do spaľovacieho motora tankujú na čerpacích staniciach. Plug-in hybridy využívajú v prvom rade elektrickú energiu a spaľovací motor zapájajú pre zvýšenie výkonu a dojazdu. Ako naznačuje samotný názov, tieto hybridy využívajú možnosť dobíjania batérií elektrickým káblom z externého zdroja elektrickej energie.

Sú elektrické vozidlá naozaj ekologickejšie?

Určite áno! Elektromobily sú šetrnejšie k životnému prostrediu, pri pohľade na ich celý životný cyklus. Pri tvorbe elektrickej energie je samozrejme dôležité vedieť, odkiaľ táto energia pochádza, čo je špecifické pre každú krajinu. Napríklad na Slovensku je 80 % elektriny vyrobených z jadra. Zaujímavé je v tomto smere porovnať krajiny, ktoré majú extrémne „špinavý“ a extrémne „čistý“ zdroj elektrickej energie. Napríklad v Poľsku, kde väčšina elektrickej energie stále pochádza z uhlia (čo je jeden z „najšpinavších“ zdrojov), aj tak vyprodukuje elektromobil asi o 25% menej CO2, ako klasické vozidlo na fosílne palivo. V Švédsku, kde energia naopak pochádza z “čistých” zdrojov je to až o 85% menej.

S akými investíciami je potrebné rátať po kúpe elektromobilu?

Nakoľko majú elektromobily menej mechanických časti, je aj ich následná údržba jednoduchšia. Samozrejme treba rátať s nákladmi ako stierače, zimné pneumatiky, peľový filter, ale veľká časť nákladov ako sa zníži alebo úplne odstráni, ako: výmena oleja, menšie opotrebenie bŕzd, nie je potrebná emisná kontrola, nízka poistka. Súčiastky ako filter pevných častíc, či katalyzátor tiež nebude treba nikdy vymienať, nakoľko ich elektromobil nemá.

Aké sú typy nabíjacích konektorov?

Najpoužívanejšie typy konektorov sú CHAdeMO, Combo-Type 2 (CCS) a Type 2. Tieto tri typy konektorov sú aktuálne najpoužívanejšie celosvetovo a väčšina elektrických vozidiel používa jeden z nich. Na rýchlonabíjacích staniciach GreenWay nájdete všetky tieto tri typy konektorov. Naše partnerské stanice sú zvyčajne uspôsobené iba na AC nabíjanie a tým pádom sa na nich nachádza iba Type 2 (“Mennekes”) konektor.

CHAdeMO – nabíjanie jednosmerným prúdom, do  62.5 kW. Za 30 minút nabíjania sa batéria nabije z 0 až na 80 %.

Type 2 (“Mennekes”) – rýchlonabíjací konektor. Nabíjanie striedavým prúdom, s nabíjacou kapacitou od 3,7 do 43,5 kW. Type 2 je od roku 2017 v EU schválený ako štandard pre všetkých výrobcov elektrických vozidiel.

Combo-Type 2 (CCS) – Konektor umožňuje AC aj DC nabíjanie. Mennekes na striedavý prúd je doplnený o dva kontakty na jednosmerný prúd pre rýchle nabíjanie.

Ako zvoliť správny konektor na nabíjanie?

Voľba konektora záleží od Vášho auta a času, ktorý na nabíjanie máte vyhradený. Rôzne vozidlá majú rôzne konektori (napr. Volkswagen eUp je vybavený konektormi CCS combo a Type 2, zatiaľ čo Nissan LEAF používa ChAdeMO). Niektoré konektorí sú uspôsobené na rýchle nabíjanie (CCS combo, ChAdeMO), kde nabíjanie je rýchlejšie, avšak cena býva vyššia.

Aké sú základné vlastnosti elektrických vozidiel, čo sa týka riadenia, dojazdu a bezpečnosti?

Hlavnou výhodou elektrických vozidiel sú nepochybne ich nulové lokálne emisie a s tým spojená ochrana životného prostredia. Výhody má však aj samotná jazda na elektromobile. Elektromobily sa štartujú stlačením tlačidla “štart”, čím sa zapne elektrický okruh a počítač vozidla, ako pri akomkoľvek inom inteligentnom zariadení. Elektromobily sa rozbiehajú rýchlejšie ako dieselové vozidlá, nemajú prevody a pri stlačení plynového pedálu poskytujú okamžite plné zrýchlenie. Využívajú režim rekuperácie, teda spätné nabíjanie batérie pri brzdení. Elektromobil začne brzdiť akonáhle spustíte nohu z plynového pedálu a tým dobíja batériu. Silu rekuperácie si zvyčajne možno nastaviť a meniť podľa podmienok jazdy. Pri silnejšej rekuperácii brzdí motor intenzívnejšie a dobíja batériu rýchlejšie. Funguje to podobne ako brzdenie motorom so zaradenými rôznymi rýchlostnými stupňami, avšak v tomto prípade sa naviac vyrába energia ktorú možno neskôr opäť využiť. Dojazd elektrických vozidiel je v súčasnosti od 200 do 500 km (Tesla Model S 100D) na jedno nabitie. Je však ovplyvnený niekoľkými faktormi, ako napríklad štýl jazdy, teplota baterií, využitie vykurovania, či klimatizácie. Elektromobily musia prejsť rovnakými bezpečnostnými testami ako vozidlá na spaľovací pohon, čiže jazda na nich je rovnako bezpečná. Nabíjanie je takisto bezpečné, a to v každom počasí, dážď ani sneh nepredstavujú žiadne riziko. Za zmienku stojí, že elektromobil Tesla Model 3 bol ohodnotený ako najbezpečnejší automobil na svete.

Používanie nabíjacích staníc GreenWay

Otvoriť v novom okne

Čo je sieť nabíjacích staníc GreenWay?

GreenWay predstavuje sieť verejne dostupných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá na Slovensku a v Poľsku. Do našej siete sa môžete zaregistrovať a využívať jej výhody, či už ako majiteľ elektrického vozidla alebo ako partner s vlastnou nabíjacou stanicou.

Ako môžem začať nabíjať na staniciach GreenWay?

Pre využívanie našich nabíjacích služieb je potrebná registrácia. Pri registrácii uvediete Vaše fakturačné údaje, adresu kam Vám bude zaslaná nabíjacia karta a e-mailovú adresu, kam Vám bude posielaná faktúra. Následne obdržíte poštou Vašu RFID nabíjaciu kartu. Nabíjať však budete vedieť ihneď po registrácií, kde nabíjanie budete vedieť spustiť prostredníctvom našej webaplikácie Driver Zone.

Ako začať a ukončiť nabíjanie?

Po registrácií môžete pre začatie nabíjania využiť dve možnosti:

– môžete použiť Vašu nabíjaciu GreenWay kartu a následne postupovať podľa inštrukcií na nabíjačke.

– prihláste sa do našej webovej aplikácie Driver zone, vyhľadajte lokalitu, na ktorej sa nachádzate, zvoľte správny konektor. Po pripojení konektoru môžete začať nabíjať kliknutím na možnosť „Spustiť nabíjanie“.

Ukončiť nabíjanie môžete rovnakým spôsobom, ako ste ho začali. Tj. ak ste nabíjanie spustili prostredníctvom RFID nabíjacej karty, ukončíte ho rovnako prostredníctvom karty.

Kartou nabíjanie ukončíte priložením Vašej nabíjacej karty k panelu nabíjačky a zvolením možnosti „Finish charging“. Následne môžete odpojiť nabíjací konektor od Vášho auta

V našej webovej aplikácií Driver zone, v okne s informáciami o Vašom nabíjaní kliknite na možnosť „Zastaviť nabíjanie“. Následne môžete odpojiť konektor z Vášho auta.

Ako môžem rýchlo ukončiť nabíjanie v prípade núdze?

V núdzových situáciách môžete okamžite ukončiť nabíjanie stlačením červeného núdzového tlačidla „Emergency button“ pod displejom nabíjačky. Núdzové tlačidlo je možné používať iba v prípade núdze a nie je primárne určené na zastavenie nabíjania. Ak niekedy použijete núdzové tlačidlo, prosím, ihneď nás kontaktujte.

Kde môžem nájsť aktuálne informácie o stave nabíjacích staníc?

Aktuálne informácie o funkčnosti a dostupnosti nabíjacích staníc si môžete pozrieť prostredníctvom našej webovej aplikácie Driver zone.

Sú nabíjacie stanice dostupné non-stop?

Väčšina nabíjacích staníc je umiestnená tak, aby boli dostupné 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Detailné informácie o dostupnosti jednotlivých staníc, resp. jednotlivých konektorov, si môžete pozrieť v našej webovej aplikácií Driver zone. Stanice, ktoré sú práve „mimo pracovného času“ sa zobrazujú žltou farbou.

Je parkovanie pri nabíjacích staniciach zadarmo?

Pri väčšine áno. Stanice sú zväčša umiestnené na verejných, nespoplatnených, lokalitách. V prípade, že je parkovanie platené, informáciu o tom môžete nájsť pri konkrétnej stanici v našej webovej aplikácií Driver zone.

Registrácia v sieti GreenWay

Otvoriť v novom okne

Ako sa môžem zaregistrovať?

Registrovať do našej siete sa môžete priamo na našich webstránkach, vyplnením formuláru v Client Zone. Pri registrácií budete uvádzať Vaše fakturačné a kontaktné údaje.

Môžem sa zaregistrovať aj keď žijem v zahraničí?

Samozrejme. Našu sieť nabíjacích staníc GreenWay môže využívať ktokoľvek, kto vyplní registračný formulár. Pri registrácií nie sú žiadne obmedzenia týkajúce sa adresy, alebo štátu. Rovnako aj posielame nabíjacie karty do zahraničia.

Môže sa zaregistrovať aj právnická osoba? Budú faktúry vystavované na túto spoločnosť?

Samozrejme. Registráciu môžete vytvoriť aj na Vašu spoločnosť, na ktorú Vám budú následne faktúry vystavované. Pri registrácií zvoľte možnosť „Právnická osoba alebo živnostník“ v hornej časti registračného formuláru.

Môžem sa registrovať aj bez uvádzania informácií o svojom vozidle?

Samozrejme. Údaje o Vašom vozidle uvádzať nemusíte. Avšak uvedením informácií o vozidle, ktoré používate nám pomáhate stále zlepšovať naše služby.

Ako môžem upraviť moje údaje uvedené pri registrácii?

You can edit or update your information in the Client Zone at any time.

Moje vozidlo sa nenachádza v možnostiach pri registrácii, ako mám postupovať?

This is not a problem. If your model is not on the list in the forms, please select the “ My electric vehicle is not in the list” option and fill in the field according to your car.

Ako môžem zrušiť svoj účet?

If you want to delete your account, please contact us at: [email protected]

Používanie nabíjacej karty/kľúčenky

Otvoriť v novom okne

Čo je nabíjacia RFID karta/kľúčenka?

Koľko stojí nabíjacia RFID karta/kľúčenka?

Vystavenie a poslanie prvej nabíjacej karty/kľúčenky je zadarmo. Pri jej poškodení, či strate sa účtuje 5,-€ za vydanie náhradnej karty/kľúčenky.

Ak vlastním viacero elektrických vozidiel, potrebujem pre každé nabíjaciu kartu/kľúčenku, alebo môžem nabíjať všetky autá pomocou jednej?

Karta/kľúčenka je viazaná na osobu, nie na vozidlo. S jednou kartou/kľúčenkou teda môžete nabíjať viacero vozidiel. Ak si želáte pre každé vozidlo osobitnú nabíjaciu kartu/kľúčenku, pozrite sa sem.

Môžem obdržať viacero nabíjacích kariet/kľúčeniek?

Ak potrebujete kartu/kľúčenku pre nového “vodiča”, napr. člen rodiny či zamestnanec, ktorý by bol fakturovaný na Váš účet, viete pridať ďalšieho “vodiča” do Vášho konta prostredníctvom Client Zone. Ak potrebujete kartu/kľúčenku pre ďalšiu osobu a zároveň fakturácia by mala smerovať na túto osobu, je potrebné vytvoriť novú registráciu. Pokiaľ bola Vaša karta/kľúčenka ukradnutá či stratená, prosím, dajte nám vedieť. Starú kartu/kľúčenku Vám deaktivujeme a následne Vám vystavíme a pošleme novú, za poplatok 5€.

Kedy po registrácii obdržím svoju nabíjaciu RFID kartu/kľúčenku?

Nabíjacie karty/kľúčenky odosielame do 3 pracovných dní po registrácii. Doručenie môže trvať pár dní, prípadne dlhšie, ak je karta/kľúčenka zasielaná do zahraničia. Doručenie do zahraničia môže trvať až dva týždne od registrácie.

Čo spraviť ak po registrácii neobdržím kartu/kľúčenku dlhšiu dobu?

Samozrejme Vám kartu/kľúčenku vieme poslať opätovne. Stačí, ak sa nám ozvete na t.č. +421 233 056 236 alebo nám napíšte priamo na e-mail [email protected]

Čo mám spraviť, ak som stratil či poškodil svoju nabíjaciu kartu/kľúčenku?

Radi Vám vydáme novú nabíjaciu kartu/kľúčenku. V takomto prípade nás môžete kontaktovať na t.č. +421 233 056 236 alebo nám napísať priamo na e-mail [email protected] Vydanie duplikátu nabíjacej karty/kľúčenky je spoplatnené sumou 5,-€.

Môžem začať nabíjať aj bez nabíjacej karty/kľúčenky?

Áno. Nabíjanie môžete začať aj ihneď po Vašej registrácii, priamo z našej webovej aplikácie Driver zone. V takom prípade sa prihláste do našej webovej aplikácie Driver zone, vyhľadajte lokalitu, na ktorej sa nachádzate a po zvolení správneho konektora si môžete pripojiť konektor do Vášho auta. Následne začnete nabíjať kliknutím na možnosť „Spustiť nabíjanie“.

Je moja nabíjacia karta/kľúčenka prenosná, môže ju používať aj niekto iný?

Áno. Za nabíjaciu kartu/kľúčenku je však zodpovedný a aj faktúru obdrží jej vlastník.

Čo mám robiť ak nabíjacia stanica nereaguje na moju nabíjaciu kartu/kľúčenku?

Ak by sa pri nabíjaní vyskytli akékoľvek nezrovnalosti, môžete nás non-stop kontaktovať na čísle +421 233 056 236. Samozrejme, nabíjanie môžete začať aj prostredníctvom našej webovej aplikácie Driver Zone.

Ak vlastním viacero elektrických vozidiel, potrebujem pre každé nabíjaciu kartu/kľúčenku, alebo môžem nabíjať všetky autá pomocou jednej?

Karta je viazaná na osobu, nie na vozidlo. S jednou kartou teda môžete nabíjať viacero vozidiel. Ak si želáte pre každé vozidlo osobitnú nabíjaciu kartu, pozrite sa sem.

Môžem obdržať viacero nabíjacích kariet/kľúčeniek?

Nabíjacia karta je viazaná na konkrétnu osobu. Tj. každý registrovaný zákazník má svoju vlastnú nabíjaciu kartu. Novú kartu však môžete obdržať ak:
1.) pridaním nového “vodiča” môžete vo Vašom účte prostredníctvom Client Zone. Ak pridáte nového “vodiča” do Vášho účtu, bude V
2.) Ak si prajete ďalšiu kartu, je potrebné vytvoriť novú registráciu, alebo pridať nového “vodič” vo Vašom účte. Po pridaní nového vodiča do Vášho účtu, bude fakturácia smerovať na Vás. Pridať nového “vodiča” môžete vo Vašom účte prostredníctvom Client Zone.

Kedy po registrácii obdržím svoju nabíjaciu RFID kartu/kľúčenku?

Nabíjacie karty odosielame do 3 pracovných dní po registrácií. Doručenie môže trvať pár dní, prípadne dlhšie, ak je karta doručovaná do zahraničia. Doručenie karty do zahraničia môže trvať až dva týždne od registrácie.

Čo spraviť ak po registrácii neobdržím kartu/kľúčenku niekoľko dní?

Samozrejme Vám kartu vieme poslať opätovne. Stačí, ak sa nám ozvete na tč. +421 233 056 236 alebo nám napíšte priamo na e-mail [email protected]

Čo mám spraviť, ak som stratil, či poškodil svoju nabíjaciu kartu/kľúčenku?

Radi Vám vydáme novú nabíjaciu kartu. V takomto prípade nás môžete kontaktovať na tč. +421 233 056 236 alebo nám napísať priamo na e-mail [email protected] Pamätajte, že vydanie duplikátu nabíjacej karty je spoplatnené sumou 5,-€

Môžem začať nabíjať aj bez nabíjacej karty/kľúčenky?

Áno. Nabíjanie môžete začať aj po Vašej registrácií, priamo z našej webovej aplikácie Driver zone. V takom prípade sa prihláste do našej webovej aplikácie Driver zone, vyhľadajte lokalitu, na ktorej sa nachádzate a po zvolení správneho konektora si môžete pripojiť konektor do Vášho auta. Následne začnete nabíjať kliknutím na možnosť „Spustiť nabíjanie“.

Čo mám robiť ak nabíjacia stanica nereaguje na moju nabíjaciu kartu/kľúčenku?

Ak by sa pri nabíjaní vyskytli akékoľvek nezrovnalosti, môžete nás non-stop kontaktovať na čísle +421 233 056 236. Samozrejme, môžete začať nabíjanie prostredníctvom našej webovej aplikácie Driver Zone.

Je moja nabíjacia karta/kľúčenka prenosná, môže ju používať aj niekto iný?

Na nabíjaciu kartu je viazaná aj Vaša fakturácia. Ak kartu niekomu požičiate, príde na konci mesiaca faktúra Vám.

Používanie Driver a Client Zone

Otvoriť v novom okne

Aký je rozdiel medzi Driver Zone a Client Zone?

Driver Zone Vám umožňuje spúšťať a zastavovať nabíjanie, sledovať jeho priebeh, a zobraziť aktuálnu dostupnosť nabíjačiek.

Client Zone slúži na spravovanie vášho účtu, nájdete tam históriu vašich nabíjaní a môžete tam spravovať a meniť vaše osobné aj fakturačné údaje a pridávať podúčty.

Ako sa môžem prihlásiť do Driver Zone, alebo Client Zone?

V hornej časti stránky nájdete možnosť Driver Zone či Client Zone. Po kliknutí na vybranú zónu sa Vám zobrazí možnosť pre prihlásenie. Ako prihlasovacie meno zvoľte svoju e-mailovú adresu uvedenú pri registrácií.

Čo mám spraviť, ak si nepamätám prihlasovacie údaje do Driver Zone, či Client zone?

Pri prihlasovaní do Driver Zone či Client Zone, sa Vám zároveň zobrazí možnosť „Zabudol som heslo“, na ktorú je potrebné kliknúť. Následne obdržíte e-mail, ktorý Vám umožní vytvoriť si nové heslo.

Ak si nepamätáte prihlasovací e-mail, môžete nás kontaktovať na tč. +421 233 056 236 alebo nám napísať priamo na e-mailovú adresu [email protected]

Čo mi Driver Zone umožňuje?

V Driver Zone si môžete:

 • nájsť nabíjacie stanice na mape (prípadne využiť možnosť “Navigácia ku stanici”)
 • skontrolovať aktuálnu dostupnosť nabíjacích staníc a jednotlivých konektorov
 • spustiť a zastaviť nabíjanie Vášho vozidla
 • kontrolovať si priebeh nabíjania

Čo znamenajú farby v Driver Zone?

 • Zelená predstavuje funkčnú, neobsadenú nabíjaciu stanicu, pripravenú k prevádzke.
 • Modrá znamená, že nabíjacia stanica, či konkrétny konektor sa aktuálne používajú.
 • Červená predstavuje stanicu, ktorá je mimo prevádzky/nefunkčná.
 • Šedá značí, že nemáme so stanicou prebiehajúcu komunikáciu, teda funkčnosť stanice nevieme zaručiť.
 • Žltá znamená, že lokalita, kde sa stanica nachádza je zatvorená (napr. súkromné parkoviská, s otváracím časom).

Aké možnosti mi poskytuje Client Zone?

V rámci Client Zone môžete:

 • vidieť aktuálne hlásenia o novinkách a stave našej nabíjacej siete
 • skontrolovať si históriu Vašich nabíjaní
 • upravovať Vaše fakturačné údaje a pridávať nových vodičov pod Váš účet

Ceny a fakturácia

Otvoriť v novom okne

Aká je cena nabíjania na našich GreenWay staniciach?

Naši zákazníci si aktuálne vedia vybrať z dvoch cenových programov, kde sa zároveň rozlišuje medzi DC a AC nabíjaním. Program ONE, kde sa platí hlavne v závislosti od času nabíjania a Program ENERGIA, kde sa platí hlavne od načerpanej energie. Kompletný prehľad našich služieb pre nabíjanie si viete pozrieť tu.

Program ONE

V Program ONE sa cena odvíja hlavne od času nabíjania. Pri DC nabíjaní sa platí poplatok 5,-€ za každých začatých 45 minút nabíjania + 0,13€ za 1 minútu. Pri AC nabíjaní sa platí poplatok 1,-€ za každých začatých 90 minút nabíjania + 0,04€ za 1 minútu, ak nabíjací výkon je nižší ako 11kW, alebo +0,08,-€ za 1 minútu, ak nabíjací výkon je vyšší ako 11kW.

Program ENERGIA

V programe ENERGIA sa cena odvíja hlavne od energie spotrebovanej pri nabíjaní. Pri DC nabíjaní je cena za 1kWh 0,45€ + pri presiahnutí 45 minút nabíjania sa začína uplatňovať sadzba 0,10€ za minútu. Pri AC nabíjaní je sadzba za 1kWh 0,30€ + pri presiahnutí 180 minút nabíjania sa začína uplatňovať sadzba 0,10€ za minútu nabíjania.

Ako sa platí za nabíjanie?

Na konci každého mesiaca Vám je vystavená sumárna faktúra za celý mesiac nabíjania. Faktúra Vám bude zaslaná na Vašu e-mailovú adresu uvedenú pri registrácií.

Kde si môžem pozrieť históriu svojich nabíjaní?

Históriu svojich nabíjaní si viete pozrieť vo Vašej Client Zone, v časti “Minulé nabíjania”. Tu si môžete skontrolovať čas nabíjania, množstvo nabitej energie a lokalitu, kde ste nabíjali.

Čo mám urobiť ak chcem zmeniť program, ktorý využívam?

Aktivovaný program si viete zmeniť kedykoľvek po prihlásení do Vašej Client Zone, v časti “Môj účet”. Nový program bude aktívny od nasledujúceho dňa.

Roaming – využívanie služieb na zahraničných partnerských nabíjacích staniciach

Otvoriť v novom okne

Čo je roaming a ako funguje?

Roaming Vám umožňuje využívať služby našich partnerských nabíjacích staníc v zahraničí, bez potreby sa registrovať v každej sieti zvlášť. Ak ste našim zákazníkom, roaming Vám umožní cestovať po Európe a nabíjať sa u našich partnerských staníc pomocou Vašej GreenWay nabíjacej RFID karty. Zoznam našich roamingových staníc si viete pozrieť tu. ! Pozor! Nabíjanie na roamingových staniciach viete spustiť iba prostredníctvom RFID karty! V roamingu nie je možné začať nabíjanie prostredníctvom Driver Zone.

Kde môžem nájsť aktuálnu dostupnosť staníc roamingových partnerov?

Aktuálnu dostupnosť staníc roamingových partnerov nájdete na web stránkach jednotlivých partnerov. Zoznam našich roamingových partnerov nájdete tu.

Aké sú roamingové ceny a ako sa účtujú?

Roamingové ceny sú pre všetky krajiny rovnaké:

50 kW DC nabíjanie – €0.65 / minúta

22 kW DC nabíjanie – €0.25 / minúta

43 kW AC nabíjnie – €0.65 / minúta

11-22 kW AC nabíjanie – € 0.25 / minúta

<11 kW AC nabíjanie – € 0.08 / minúta

Môžem využívať roamingové služby aj bez nabíjacej karty/kľúčenky?

Nie. Roamingové služby je možné využívať iba s Vašou nabíjacou GreenWay kartou.

Technické otázky

Otvoriť v novom okne

Aké konektory sa používajú na GreenWay staniciach?

Všetky naše rýchlonabíjacie stanice sú vybavené dvomi DC konektormi: CHAdeMO, CCS (Combo) a jedným konektorom pre AC nabíjanie Type 2. Naši partneri na Slovensku sú zväčša vybavený AC konektorom Type 2. Rovnako pri partnerských staniciach býva zväčša potrebné mať vlastný nabíjací kábel. Partnerské stanice sú na mape v  Driver Zone zobrazení ikonkou „P“, kde si po kliknutí na nabíjaciu stanicu viete vždy zobraziť podrobnejšie informácie.

Aký je nabíjací výkon na GreenWay staniciach?

Na väčšine našich staníc je maximálna rýchlosť 44kW/50kW, pri DC konektoroch (CHAdeMO, CCS). Pri AC nabíjaní (Type 2 konektor) nájdete stanice, ktoré majú výkon 22kW alebo 43kW. Stanice našich partnerov na Slovensku mávajú výkon 22kW.

Čo ovplyvňuje maximálny výkon našich nabíjacích staníc?

Maximálny výkon nabíjacích staníc závisí od viacerých faktorov ako: technické obmedzenia samotného vozidla, technické obmedzenia lokality, stav nabitia batérie (čím je batéria viac nabitá, tým je nabíjací výkon menší), teplota okolia (v prípade mínusových teplôt je nabíjací výkon nižší), prípadne nabíjanie viacerých vozidiel na jednej nabíjacej stanici (nie všetky nabíjacie stanice dokážu nabíjať viacero áut plnou rýchlosťou).

Čo mám robiť ak môj konektor nie je kompatibilný so žiadnym káblom na nabíjacej stanici?

V takomto prípade môžete použiť špeciálny adaptér. Adaptéry sa však na našich nabíjacích staniciach nenachádzajú. V takom prípade je potrebné priniesť si Váš vlastný adaptér. Pri nabíjaní na naších nabíjacích staniciach je dovolené používať iba oficiálne adaptéry. Každopádne, v prípade akýchkoľvek otázok, neváhajte nás kontaktovať na tč. +421 233 056 236 alebo nám napíšte na e-mailovú adresu [email protected]

Ako dlho trvá nabíjanie na nabíjacích staniciach GreenWay?

Zväčša nabitie na 80% kapacity batérie vozidla ako je Nissan Leaf DC s výkonom do 50kW trvá 30 minút. Každopádne, v skutočnosti rýchlosť nabíjania závisí od mnohých premenných a preto je ťažké presne určiť čas potrebný na úplné nabitie. Tieto podmienky zahŕňajú zvolený typ nabíjania (DC či AC nabíjanie), kapacitu batérie, úroveň nabitia, teplotu okolia a prípadne, či sa zároveň nabíjajú na tej istej nabíjacej stanici iné vozidlá (nie všetky nabíjacie stanice dokážu nabíjať viacero áut plnou rýchlosťou).

Prečo nabíjací výkon klesá počas môjho nabíjania?

Nabíjací výkon klesá čím je batéria viac nabitá. Keď je batéria nabitá na viac ako 80%, pokles výkonu nabíjania je veľmi rýchly (z dôvodu ochránenia batérie). Nabíjací výkon môže klesnúť, ak sa na nabíjacej stanici nabíja ďalšie vozidlo súčasne (nie všetky nabíjacie stanice dokážu nabíjať viacero áut plnou rýchlosťou).

Môžem sledovať priebeh nabíjania?

Áno. Informácie ohľadom času nabíjania a nabitej energie sa zobrazujú na obrazovke nabíjacej stanice. Ak nabíjanie začnete vzdialene prostredníctvom Driver Zone, môžete tu sledovať aj priebeh nabíjania.

Odpojí sa konektor automaticky, po nabití auta?

Nie, konektor sa automaticky neodpojí. Najskôr je potrebné nabíjanie ukončiť použitím nabíjacej karty, alebo použitím Driver Zone. Až po takomto ukončení nabíjania je bezpečné odpojiť nabíjací konektor od auta. Našťastie nemôže nastať situácia, že by ste nabíjanie vypli príliš neskoro – baterka sa nemôže preťažiť, nakoľko tu je ovládací systém batérie, ktorý na nabíjanie dozerá. Každopádne, ak necháte vozidlo nabíjať príliš dlho, môžete sa Vám to prejaviť na faktúre.

Môžem nabíjať svoj automobil pri daždi/snehu, počas búrky?

Áno, nabíjanie je možné aj počas nepriaznivého počasia, nakoľko naše nabíjacie stanice sú vybavené ochranou voči nepriaznivým vplyvom počasia.

Ovplyvňuje vonkajšia teplota rýchlosť a výkon nabíjania?

Áno, čím je nižšia teplota, tým pomalšie nabíjanie prebieha.

Zákaznícky servis

Otvoriť v novom okne

Je zákaznícky servis dostupný non-stop?

Áno, technický servis je dostupný 24/7! Ak máte problémy s nabíjaním, neváhajte nás kontaktovať kedykoľvek. Na ostatné otázky Vám radi odpovieme v priebehu pracovného týždňa. Môžete nám zavolať na číslo +421 233 056 236, napísať nám na [email protected] alebo vyplniť kontaktný formulár na našej stránke.

Čo mám robiť, ak nabíjanie nefunguje alebo nemôžem spustiť nabíjanie?

V prípade naliehavého problémá nás, prosím, kontaktujte telefonicky na +421 233 056 236. Všetky ostatné situácie, či otázky nám môžete poslať e-mailom ([email protected]) alebo vyplnením kontaktného formuláru na našich stránkach.

Čo robiť, ak je parkovacie miesto pre nabíjanie elektromobilu obsadené nie-elektrickým autom?

V takomto prípade môžete zavolať políciu. Naše parkovacie miesta sú rezervované iba pre elektromobily a ich nabíjanie. Obdobne ako keď je miesto rezervované pre iné vozidlo.

Chcete nabíjačku?

Otvoriť v novom okne

Chcel by som nabíjačku na svojom pozemku/pre svoju firmu, čo mám robiť?

Ak máte záujem o nabíjaciu stanicu, prosím kontaktujte nás prostredníctvom kontaktného formulára na našej stránke //greenway.sk/kontakty/, emailom na [email protected], alebo telefonicky na čísle +421 2 330 56 236

Aké typy nabíjačiek ponúka GreenWay pre svojich klientov?

V ponuke máme rôzne typy pre DC, či AC nabíjanie, ktoré môžu využiť majitelia reštaurácií, hotelov, kaviarní, parkovísk, nákupných centier, či diaľničných odpočívadiel. Všetky nabíjačky, ktoré máme v ponuke spolu s ich popismi nájdete na našej stránke tu.

Ponúka GreenWay aj prevádzkové služby alebo len buduje nabíjačky?

Je na vás, do akej miery chcete využiť naše služby: GreenWay ponúka komplexné služby. Pomôžeme s výberom stanice, dodáme a nainštalujeme stanicu, zapojíme ju do siete GreenWay, aby bola viditeľná a zdielateľná s ostatnými užívateľmi siete. V prípade záujmu poskytujeme aj správu, zúčtovacie služby, monitoring, servis a údržbu stanice.