GreenWay Infrastructure s.r.o., Šustekova 49, 851 04 Bratislava
x

Sieť GreenWay presahuje 100 nabíjacích staníc, čím pripravuje strednú Európu na prichádzajúcu vlnu elektrických vozidiel

Zatiaľ čo na úrovni EÚ prebieha významná diskusia o emisných normách a kvótach, najväčšia sieť na nabíjanie elektrických vozidiel v strednej a východnej Európe ďalej rastie, aby uspokojila dopyt

Bratislava – Sieť nabíjacích staníc pre elektrické automobily GreenWay má v prevádzke už 113 verejných nabíjacích staníc. Tieto stanice tvoria komplexnú sieť, ktorá umožňuje cestovať elektrickými autami z Bratislavy až na severný cíp Poľska a poskytuje služby nabíjania pre množstvo vodičov elektrických vozidiel.

Celá polovica verejných DC rýchlonabíjačiek na Slovensku sú stanice spoločnosti GreenWay. V Poľsku, kde GreenWay začala budovať stanice len minulý rok, teraz tvoria už viac než polovicu DC pokrytia. Spoločnosť GreenWay je v súčasnosti dominantným hráčom v poskytovaní služieb nabíjania pre elektrické vozidlá v strednej a východnej Európe.

„Veľmi podporujeme súčasnú diskusiu na úrovni EÚ o sprísnení emisných noriem a zavedení kvót pre EV,“ povedal Peter Badík, spoluzakladateľ spoločnosti GreenWay. „Niektorí sa pýtajú, či CEE môže zvládnuť príchod elektrických vozidiel – a toto oznámenie dokazuje, že môže. Spoločnosť GreenWay vybudovala základnú infraštruktúru poskytujúcu komplexné nadnárodné pokrytie na Slovensku a v Poľsku, ako aj IT a podporné služby, ktoré vodiči potrebujú. A máme oveľa viac plánov. Budeme pokračovať v pridávaní ďalších nabíjačiek a neustále inovovať, aby sme robili používanie elektromobilov čo najlepším a najkomfortnejším a poskytovali tak zákazníkom vynikajúcu skúsenosť.“

Pre poskytovanie nabíjacích služieb spektru vodičov elektrických vozidiel je dôležitá ponuka rôznych možností nabíjania a jeho rýchlosti. Zatiaľ čo veľa ľudí nabíja svoje vozidlá doma alebo v práci, iní potrebujú mať možnosť nabíjania na diaľniciach alebo hlavných cestách na ceste do svojho cieľa. Nabíjanie po ceste predlžuje dojazd, čím umožňuje vodičom prejsť dlhšiu vzdialenosť ako na jedno nabitie batérie. Nabíjačky v nákupných centrách umožňujú vodičom počas nabíjania najesť sa či nakúpiť a teda produktívne využiť svoj čas. Pomalé nabíjanie na pracoviskách, v hoteloch a reštauráciách poskytuje možnosť dlhšieho nabíjania za výrazne nižšie ceny. Sieť GreenWay doteraz pozostávala hlavne z rýchlonabíjacích staníc, ale priestor medzi nimi a mestské oblasti už zapĺňa práve pomalšími – lacnejšími – nabíjačkami.

To, čo odlišuje sieť GreenWay od ostatných nabíjacích staníc v regióne je to, že ide o prepojenú sieť nabíjačiek, nie jednotlivé, izolované nabíjacie stanice. Sieť má centrálny backend systém, ktorý sleduje spotrebu energie a jej využitie, poskytuje fakturačné služby používateľom aj poskytovateľom, umožňuje nabíjanie aj používateľom mimo siete a má k dispozícii 24/7 zákaznícku linku, na ktorú môžu používatelia volať. Tieto komplexné služby sú navrhnuté tak, aby poskytovali zákazníkom čo najlepšiu službu a skúsenosť.

Na ceste k dosiahnutiu tohto míľnika uzavrela spoločnosť GreenWay viacero partnerstiev. Príkladom na Slovensku je partnerstvo s Tesco, pre ktoré je GreenWay exkluzívnym poskytovateľom nabíjacích služieb na jeho prevádzkach. V Poľsku je pre inštaláciu a prevádzku nabíjacej infraštruktúry GreenWay partnerom IKEA. Takisto spolupracuje s firmami ako Daimler, BMW, Nissan, Intel, Aupark, Auchan, MAX a ďalšími.

Okrem svojej siete venuje GreenWay osobitú pozornosť výskumu a vývoju, aby mohla medzi prvými zavádzať najnovšie špičkové technológie. V januári 2018 úspešne spustila prvý GridBooster, nabíjaciu stanicu s podporným batériovým systémom, v nákupnom centre Avion v Bratislave. Druhý GridBooster bude spustený v Trenčíne a ďalší začiatkom roka 2019 v Poľsku. GridBooster je prelomová technológia, ktorá, vďaka batérii pripojenej k nabíjacím staniciam, umožňuje tvorbu energie priamo na mieste (napríklad zo solárnych panelov), ukladanie energie a jej využitie podľa potreby (vozidlo sa môže dobiť priamo z batérie namiesto elektrickej siete). Niektoré z týchto systémov dokonca používajú recyklované batérie, ktoré už nie sú dosť kvalitné pre vozidlá, ale sú stále dobre využiteľné.

Sieť GreenWay je hrdo spolufinancovaná Výkonnou agentúrou pre inovácie a siete Európskej komisie.

###

Pre viac informácií prosím kontaktujte:
Aaron Fishbone
Communications Director, GreenWay Infrastructure
[email protected]
M: (+421) 911 371 827