FAQ - Greenway Slovensko

FAQ

FAQ

Čo je vlastne elektrické vozidlo a aké sú jeho výhody?

Jednoducho povedané, elektrické vozidlo je vozidlo, ktoré je namiesto spaľovacieho motora poháňané elektromotorom. Batérie v týchto vozidlách sú dobíjané AC alebo DC prúdom a vozidlá poháňajú tak, že menia túto elektrickú energiu na mechanickú. Veľkou výhodou elektrických vozidiel je, že ich motory vedia pracovať aj spätne a to napríklad dobíjaním energie pri brzdení a tak “regenerovať” batériu.

 

Rozlišujeme dva hlavné typy osobných elektrických vozidiel:

 

Plne elektrické vozidlá, ktoré na pohon využívajú iba elektrickú energiu, uloženú v batériách. Tieto vozidlá sú vybavené aj konektorom na nabíjanie, rovnako, ako napríklad počítače. Plne elektricé vozidlá je možné nabíjať z domácej elektrickej zásuvky alebo na špeciálnych nabíjacích staniciach pre elektrické vozidlá s rôznymi výkonmi.

Hybridné vozidlá majú aj elektrický, aj spaľovací motor a na svoj pohon využívajú obidva. Tradičné hybridy využívajú elektrickú energiu pri pomalej jazde a na spaľovací pohon prechádzajú pri potrebe rýchlejšieho zvýšenia výkonu. Pre maximálny výkon využívajú oba motory naraz. Palubná batéria sa nabíja interne a palivo do spaľovacieho motora tankujú na čerpacích staniciach. Plug-in hybridy využívajú v prvom rade elektrickú energiu a spaľovací motor zapájajú pre zvýšenie výkonu a dojazdu. Ako naznačuje samotný názov, tieto hybridy využívajú možnosť dobíjania batérií elektrickým káblom z externého zdroja elektrickej energie.

 

Elektrické vozidlá poskytujú viacero výhod:

  • Energiu získavajú z elektriny, ktorú je možné generovať z obnoviteľných zdrojov.
  • Nespaľujú palivá, nemajú výfuky a netvoria emisie, čím prispievajú k zlepšeniu kvality ovzdušia a zdravšiemu životnému prostrediu.
  • Majú podstatne menej mechanických častí, vďaka čomu sú oveľa efektívnejšie a vyžadujú menej údržby ako vozidlá na spaľovací pohon.
  • Sú tiché a nevytvárajú hlukové znečistenie.
  • Palubný počítačový systém a batérie elektrických vozidiel budú v budúcnosti dôležitým prvkom nového, moderného energetického systému, založeného na obnoviteľných zdrojoch energie, inteligentných sieťach a lokálnej akumulácii energie.

Ako môžem využívať sieť nabíjacích staníc GreenWay?

Sieť GreenWay tvoria verejne dostupné nabíjacie stanice na Slovensku a v Poľsku. Sieť GreenWay a jej výhody môžete využívať buď ako vodič elektrického vozidla, alebo umiestnením nabíjacej stanice na vašom pozemku, či vo vašej prevádzke.

 

Vodiči:

  • Ako prvé sa zaregistrujte. Registrácia je bezplatná a zaberie len dve minúty vášho času. Ako registrovaný zákazník budete vaše vozidlo v sieti GreenWay nabíjať jednoduchšie a za najvýhodnejšie ceny.
  • Pár dní po registrácii dostanete poštou vašu kartu GreenWay na nabíjanie. Nabíjať vaše vozidlo v sieti GreenWay môžete aj pred doručením karty tak, že každé nabíjanie spustíte cez váš účet vo webovej aplikácii.
  • Vašu GreenWay kartu na nabíjanie môžete použiť na ktorejkoľvek nabíjacej stanici GreenWay alebo na ktorejkoľvek z tisícov staníc našich roamingových partnerov po celej Európe. Pre využitie roamingových služieb musíte mať GreenWay kartu na nabíjanie – nabíjanie pre užívateľov „pay-as-you-go“, ani nabíjanie cez webovú aplikáciu na týchto staniciach nie je možné.
  • Registrovaní užívatelia dostanú každý mesiac faktúru za využitie našich služieb nabíjania. Náš aktuálny cenník nájdete tu.
  • V prípade akýchkoľvek otázok alebo problémov nás neváhajte kedykoľvek kontaktovať na telefónnom čísle +421 (0) 911 668 770.

Pre poskytovateľov nabíjacích staníc:

 

Či už plánujete kúpu nabíjačky, alebo už nabíjačku vlastníte, môžeme vám pomôcť. Pripojením sa do siete GreenWay zabezpečíte zobrazenie vašej nabíjacej stanice na našich mapách, čo vám prinesie viac návštevníkov a nabíjaní. V prípade záujmu poskytujeme kompletné služby (okrem údržby nabíjačky), potrebné na prevádzku nabíjačky tak, aby vám priniesla zisk a vašim zákazníkom pozitívnu skúsenosť.

Aké sú ceny a ako sú služby účtované?

Ceny našich služieb sú uvedené na našej stránke tu:

 

Prehľad vašich nabíjaní si môžete pozrieť v zákazníckej Client Zone.

Ak ste registrovaným zákazníkom, budete každý mesiac dostávať faktúru cez váš účet v zákazníckej zóne a/alebo emailom.

 

Zmenu vašich fakturačných údajov môžete vykonať v zákazníckej Client Zone alebo ju oznámte emailom na adrese support@greenway.sk.

 

Ak máte akýkoľvek problém alebo otázku o vašich faktúrach, napíšte nám na adresu support@greenway.sk

Ako si môžem nabiť svoje elektrické vozidlo, ak som stratil alebo zabudol svoju kartu na nabíjanie?

Ak ste vašu zákaznícku kartu GreenWay na nabíjanie stratili alebo vám bola odcudzená, oznámte nám túto skutočnosť bezodkladne prostredníctvom z emailom na adrese support@greenway.sk , alebo nám zavolajte na číslo +421 (0) 911 668 770. Zablokujeme vašu stratenú kartu a bezodkladne vyhotovíme novú. Za vyhotovenie novej karty účtujeme poplatok 5 EUR.

 

Ak prídete na nabíjaciu stanicu a neviete nájsť svoju GreenWay kartu, môžete nabíjanie ovládať zo stránky . Ponúkame vám tiež možnosť zavolať na našu zákaznícku linku a požiadať o spustenie nabíjania na diaľku, táto služba je však spoplatnená sumou 5 EUR, ako je uvedené v našom cenníku.

 

Na našich nabíjačkách sú uvedené informácie o prístupe prostredníctvom PIN kódu, tie však slúžia len na údržbu a opravu nabíjačky.

Čo je roaming a ako funguje?

Roaming umožňuje užívateľom jednej nabíjacej siete bez problémov používať nabíjaciu infraštruktúru partnerských sietí. Ceny za využitie roamingových služieb našich partnerov budú zahrnuté vo vašej mesačnej faktúre. Vďaka našim roamingovým partnerstvám môžu naši registrovaní zákazníci cestovať po celej Európe a nabíjať vozidlá na nabíjacích staniciach našich partnerov, rovnako ako členovia partnerských sietí môžu využívať roamingové služby v našej sieti GreenWay.

 

Roamingové ceny a informácie o roamingových partneroch neustále aktualizujeme a sú uvedené tu.

 

Pri roamingu musia členovia siete použiť GreenWay kartu na nabíjanie. Nabíjanie na nabíjačke, ktorá nie je súčasťou siete GreenWay, prostredníctvom webovej aplikácie nie je možné. Užívatelia nabíjačiek systémom “pay-as-you-go“ nemôžu využívať roamingové služby.

Nenašli ste odpoveď? Napíšte nám!